Szybka reakcja w przypadku pojawienia się problemów zawsze jest kluczem do uniknięcia poważnych konsekwencji. Tak dzieje się także w obszarze stomatologii, dlatego też istnieje dział, który skupia się przede wszystkim w obrębie szybkiego wykrywania zmian i ich usuwania. Stomatologia zachowawcza to szeroko rozumiana profilaktyka, która powinna być stosowana nie tylko w przypadku dzieci lecz także dorosłych. W większości przypadków pacjenci pojawiają się w gabinetach w momencie gdy pojawi się już uporczywy ból. Możliwe jest uniknięcie takiego stanu jeśli będzie się regularnie uczęszczać na przegląd zębów i kontrolować ich stan. Największe spustoszenie sieje próchnica, która ze względu na różne miejsca rozwijania się często może zostać niezauważona. Oczyszczanie zębów z próchnicy jest podstawą jeśli nie chcemy doprowadzić do osłabienia naszego uzębienia i doprowadzić do poważnych schorzeń. Jesteśmy kliniką, która stawia na dobre relacje i profesjonalizm w swoich usługach, dlatego jesteśmy tu nie tylko po to, aby leczyć lecz przede wszystkim zapobiegać. W związku z tym podczas wizyt kontrolnych przekazujemy wiedzę na temat tego jak najlepiej dbać o okolice jamy ustnej. Zawsze zachęcamy do regularnego odbywania badań profilaktycznych, które pozwalają szybko postawić diagnozę i w razie potrzeby wybrać metodę leczenia. Chcemy, aby nasi pacjenci podczas wizyt czuli się komfortowo, dlatego oferujemy znieczulenia miejscowe ograniczające ból. Dodatkowo wykorzystujemy najlepszy sprzęt, aby uzyskać całościowy obraz problemów. Chcąc nadać wizytom u stomatologa pozytywnego charakteru oferujemy wizyty adaptacyjne dla dzieci.
Próchnica i jej konsekwencje
Próchnica to choroba, która może wystąpić niezależnie od wieku. Wpływa na to wiele czynników, ale największe ryzyko występuje przy niewłaściwej i niedostatecznej higienie jamy ustnej. Próchnica prowadzi do demineralizacji szkliwa, co powoduje jego osłabienie. Bez zastosowania odpowiednich metod może się pogłębiać, powodując problemy związane z miazgą, a także z tkankami sąsiadującymi z zębami.
Przyczyny próchnicy
Główne przyczyny próchnicy to:
- obecność w jamie ustnej bakterii rozkładających cukier na kwasy
- predyspozycje pacjenta wynikające zarówno z czynników genetycznych, jak i osłabionego układu odpornościowego
- niewłaściwa higiena jamy ustnej, w szczególności niestaranne czyszczenie zębów i przestrzeni między nimi
- zła dieta z dużą ilością pokarmów bogatych w cukier
- czas jedzenia, co prowadzi do obniżenia poziomu pH w jamie ustnej.
Chociaż próchnica wydaje się wielu osobom być powszechnym, a przez to nieistotnym problemem, może mieć wiele konsekwencji. Z punktu widzenia stomatologii nawet niewielka wada może mieć poważne konsekwencje. Występujący ból może wskazywać, że w miazdze zaczęły się również rozwijać zmiany, co prowadzi do konieczności leczenia kanałowego. Kolejnym problemem, z którym boryka się pacjent ignorujący próchnicę, są przewlekłe procesy zapalne w tkankach okołowierzchołkowych. Powstają z powodu obecności bakterii w ubytku, co może prowadzić nawet do powstania ropni kostnych. Ropnie okołowierzchołkowe należą do ostrych zmian, które objawiają się przede wszystkim obrzękiem i pojawieniem się ropy w tkankach miękkich. Takie zjawisko wymaga natychmiastowej konsultacji, a ząb często wymaga usunięcia. Jako lekarze mamy obowiązek informować naszych Pacjentów, że nieleczona próchnica nie tylko negatywnie wpływa na zęby, ale może również wpływać na ogólny stan organizmu pacjenta.
Badanie stanu uzębienia
Każdy człowiek w swoim życiu otrzymuje dwa komplety zębów – mlecznych i stałych. Jeśli od najmłodszych lat nauczysz dziecko odwiedzać dentystę i codziennie dbać o zęby, zapewni to nie tylko piękny uśmiech, ale przede wszystkim uchroni je przed chorobami. Dlatego tak ważne jest prowadzenie profilaktyki i regularne wizyty u stomatologa, ponieważ pozwoli to na monitorowanie stanu zębów i natychmiastową eliminację wad. Zaleca się przeprowadzanie badania jamy ustnej dwa razy w roku.Badanie okresowe to bezbolesny proces, podczas którego nasi specjaliści mogą zauważyć nawet drobne zmiany. Zaleca się, aby kompleks oczyszczał również zęby ze złogów, które powstały w wyniku jedzenia i mogą prowadzić do próchnicy. W niektórych przypadkach konieczne może być poszerzenie badania – wykonanie zdjęcia rentgenowskiego lub zastosowanie innych metod, które wymagają użycia specjalistycznego sprzętu. Lekarz sprawdza również dziąsła i ustala, czy szpary między nimi a zębami nie są powodem do niepokoju – zbyt głębokie. Regularne badanie stomatologiczne jest tylko korzystne i pozwala uchronić się przed bólem i problemami z estetyką uzębienia.
Nasi lekarze oprócz standardowego badania mogą również udzielić pacjentom informacji, jak powinna wyglądać profilaktyka i higiena jamy ustnej w domu. Pacjenci często ograniczają się do samego mycia zębów szczoteczką do zębów, co zwykle nie wystarcza. Stosowanie nici dentystycznej i płynu dezynfekującego może uchronić płytkę przed pojawianiem się osadów. Nasi specjaliści są również gotowi do pomocy i chętnie odpowiedzą na Twoje pytania. Samodzielna pielęgnacja zębów i dziąseł stanie się łatwiejsza, a wizyta u dentysty nie będzie już powodować niepokoju. Palacze, osoby, które mają problemy z krwawiącymi dziąsłami, czy osoby, którym dokucza nieświeży oddech, powinny szczególnie dbać o stan swoich zębów i ich badanie.