Implantologia to dziedzina stomatologii, której historia sięga już prawie 60 lat. Implanty stomatologiczne pozwalają odtworzyć uzębienie pacjenta w sposób najbardziej zbliżony do naturalnego. Dzięki pracom montowanym na implantach jesteśmy w stanie przywrócić do prawidłowego stanu takie funkcje, jak jedzenie czy mówienie a przez to znacząco poprawić komfort życia pacjentów.

Implant stomatologiczny to tytanowa śruba, która stanowi fundament dla przyszłej pracy protetycznej. Trwałość takiego rozwiązania jest spowodowana niesamowitą zdolnością tytanu do tworzenia trwałego, sztywnego połączenia z kością ludzką. Sposób ten został odkryty przez profesora Branemarka w 1965 roku. Rozwój implantologii i technik chirurgicznych, mnogość różnego rodzaju materiałów, różnice we właściwościach poszczególnych implantów sprawiają, że w obecnych czasach jesteśmy w stanie zaproponować rozwiązania dla wszystkich pacjentów, niezależnie od tego, kiedy stracili zęby i w jakim stanie są ich kości.

W Klinice Platinum stosujemy implanty wielu marek i nie różnicujemy ich na tańsze czy droższe. Naszą filozofią jest dobrać leczenie indywidualnie do każdego przypadku, a rodzaj zastosowanego wszczepu ma spełniać swoją funkcję w najlepszy możliwy sposób.

Kto może skorzystać z implantów stomatologicznych?

Implanty stomatologiczne są przeznaczone dla osób dorosłych. Nie ma zatem górnej granicy wieku, do której można przeprowadzać zabieg implantacji.

Jak wygląda proces planowania leczenia?

Proces planowania leczenia zawsze zaczyna się od zebrania pełnego wywiadu medycznego (niektóre choroby ogólnoustrojowe lub leki mogą mieć wpływ na gojenie implantów, a w rzadkich przypadkach wręcz wykluczać możliwość leczenia chirurgicznego). Po dokładnym badaniu wewnątrzustnym i określeniu potrzeb pacjenta obowiązkowo wykonywane jest badanie tomografii. Dopiero ono pozwala nam ocenić warunki kostne we wszystkich wymiarach. Po zebraniu danych jesteśmy w stanie przygotować plan leczenia, który uwzględnia wszystkie niezbędne i opcjonalne procedury, mające prowadzić do zakończenia leczenia pełnym sukcesem.

Co możemy odtworzyć za pomocą implantów?

Zarówno pojedyczne ubytki jak i całkowity brak zębów może zostać wyleczony za pomocą odbudów wspartych na implantach. Pojedyncza korona na implancie jest alternatywą dla klasycznych mostów protetycznych. Jej przewagą niewątpliwie jest to, że nie musimy ingerować w zęby sąsiednie, które w klasycznej protetyce muszą zostać oszlifowane i zabezpieczone koronami, a także przejąć funkcję i obciążenie brakującego zęba.

Odbudowy na implantach stosowane przy większych brakach lub całkowitym bezzębiu zastępują protezy osiadające. W klasycznej protetyce wykonuje się protezy akrylowe, które wsparte na zębach, lub, w przypadku ich braku, na śluzówce, mają odtwarzać uzębienie. Niestety, protezy tego typu nieuchronnie prowadzą do pogłębienia problemów, przeciążając zęby, na których są wsparte, a także doprowadzają do zaniku kości i dziąseł w miejscach, w których tych zębów brak. Zastosowanie obudów wspartych na implantach (zarówno zdejmowanych jak i przytwierdzonych na stałe) eliminuje wyżej wymienione problemy, dając jednocześnie niezwykle trwałe, sztywne uzupełnienie, które idealnie zastępuje utracone uzębienie.

Zapisz się na wizytę

Przeciwwskazania do założenia implantów stomatologicznych:

  • nieunormowana cukrzyca – taka forma choroby powoduje, że w naczyniach krwionośnych zachodzą niekorzystne zmiany mające negatywny wpływ na transport tlenu oraz składników odżywczych do tkanek. Skutkuje to problemami w gojeniu się ran czy występowaniem nadkażeń bakteryjnych;
  • nowotwory – przeprowadzenie zabiegu implantacji jest możliwe wyłącznie przy panujących dobrych warunkach zdrowotnych. Organizm walczący z chorobą nowotworową ma mniejszą odporność ogólną, przez co integracja implantu może zakończyć się zapaleniem tkanek przy implancie;
  • palenie papierosów – osoby będące nałogowymi palaczami narażają się na uszkodzenie przyzębia, a także cienką błonę śluzową oraz problemy krążenia, co sprawia, że rany goją się trudniej, a integracja implantu jest utrudniona;
  • ciąża – jest to okres, w którym wartością nadrzędną jest ochrona kobiety oraz jej dziecka. W trakcie implantacji wykonywane są zdjęcia rentgenowskie, a pacjent po procesie leczenia poddawany jest farmakoterapii, co mogłoby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie kobiety.
Implantologia

Przygotowanie do implantacji

W trakcie pierwszej konsultacji określane są potrzeby lecznicze pacjenta oraz proponowane metody, za pomocą których możemy uzyskać optymalny efekt. Jeżeli to konieczne, zlecone mogą zostać dodatkowe badania np. morfologia krwi, tak, aby każdorazowo zabieg przebiegał w maksymalnie bezpiecznych warunkach.

Każdy zabieg wszczepienia implantów poprzedzany jest bardzo dokładnym planowaniem pozycji implantu, jego rodzaju oraz określeniem koniecznych dodatkowych zabiegów chirurgicznych. W coraz większej liczbie przypadków decydujemy się na prowadzenie zabiegów z użyciem szablonów chirurgicznych – specjalnych nakładek, które pozawalają w najbardziej precyzyjny sposób umieścić implant we wcześniej zaplanowanym przez lekarza prowadzącego w specjalnym oprogramowaniu miejscu.

Implantologia

Wszczepienie implantu

Wszczepianie implantów stomatologicznych jest bezbolesne dzięki zastosowaniu skutecznych znieczuleń miejscowych – dokładnie tych samych, które stosowane są przy leczeniu zębów.

Od strony chirurgicznej umieszczenie implantu rozpoczyna się od wykonania precyzyjnego nacięcia w dziąśle i utworzeniu małych otworów w kości, w których następnie umieszcza się implanty. Całość trwa około 1 godziny i zazwyczaj po opuszczeniu gabinetu pacjent może wrócić do swoich codziennych obowiązków. Najczęściej po 3 miesiącach możliwe jest odsłonięcie implantu, czyli założenie śruby widocznej w jamie ustnej, która daje lekarzowi wykonującemu odbudowę protetyczną pełen dostęp do implantu zrośniętego z kością.

Implantologia

Odbudowa protetyczna

Kolejnym etapem leczenia jest odbudowa protetyczna czyli zadbanie o estetyczną część uzębienia. Może być wykonany wyłącznie, jeśli gojenie się implantu przebiegło prawidłowo. W przypadku odrzucenia implantu przez organizm nasza Klinika przeprowadza kolejny zabieg całkowicie za darmo. Odbudowę protetyczną uprzedza skanowanie CEREC, które ma pomóc w określeniu dokładnych warunków zgryzowych, aby ostateczny efekt był jak najbardziej zbliżony do naturalnego.

W naszych gabinetach możliwe jest wykonanie odbudowy protetycznej przy użyciu:

  • korony – stosowane w przypadku utraty pojedynczego zęba. Odbudowa odbywa się na jednym implancie, co jest rozwiązaniem najbardziej zbliżonym do naturalnego uzębienia.
  • mostu – doskonale sprawdzają się w przypadku konieczności odbudowy kilku zębó Filarami służącymi do utrzymania mostów są implanty.
  • uzupełnień demontowalnych – porównując do tradycyjnych protez ruchomych odbudowa protetyczna przy wykorzystaniu uzupełnień demontowalnych charakteryzuje się większą stabilnością oraz dobrym umocowaniem w jamie ustnej, co wynika z zastosowania implantó W tej opcji stosowane jest zazwyczaj od 2-6 implantów. Rozwiązanie to jest niezwykle wygodne w użytkowaniu i daje pacjentowi możliwość łatwego utrzymania higieny i zadbania o wykonaną pracę.
  • uzupełnień stałych – najbardziej skomplikowana i zaawansowana metodaa odbudowy pełnego uzębienia – most porcelanowy na podbudowie jest na stałe przykręcony do 4-6 implantów. Jest to najbardziej zbliżona do natury odbudowa utraconych zębów, która jednakże jest najtrudniejsza w utrzymaniu prawidłowej higieny i wymaga od pacjenta poświęcenia więcej czasu, aby o nią prawidłowo zadbać.

Zarezerwuj wizytę

Implantologia