Higienizacja zębów zalicza się do zabiegu profilaktycznego, który ma na celu oczyszczanie i eliminowanie osadów oraz kamienia nazębnego. Pozwala zabezpieczyć zęby przed pojawianiem się próchnicy, a także w niektórych przypadkach mają działanie wybielające. Higienizacja powinna być elementem dbania o uzębienie, dlatego zaleca się ją wykonywać 1- 2 razy w roku. Zabiegi te zawsze warto omówić ze swoim stomatologiem, który określi potrzeby i stan jamy ustnej. Ludzie na co dzień spożywają potrawy czy artykuły spożywcze, które zawierają dużą ilość cukru, co doprowadza do występowania złogów. Korzystne jest zatem poza wizytami u dentysty wykonywać samodzielną kontrolę. W momencie zauważenia osadów, których nie da się usunąć w trakcie szczotkowania najlepiej udać się do kliniki. Zazwyczaj problem ten najbardziej dotyka osoby, które regularnie piją kawę, herbatę bądź palą papierosy.
Podstawowymi wskazaniami do wykonania higienizacji są:
- działania profilaktyczne
- osady niemożliwe do usunięcia podczas podstawowej higieny
- kamień nazębny
- wybielanie zębów
- podatność na występowanie próchnicy
- leczenie ortodontyczne Nie zawsze istnieją warunki do wykonania zabiegu higienizacji o czym zawsze poinformuje lekarz.
Nasi specjaliści nie wykonują leczenia w przypadku pojawienia się opryszki na ustach, bolesności w okolicach błony śluzowej oraz u osób cierpiących na odwarstwienie siatkówki oka. W przypadku kobiet w ciąży zabieg ten przeprowadzany jest za porozumieniem z lekarzem prowadzącym ciąże. Nasza klinika stawia na pierwszym miejscu bezpieczeństwo pacjentów, dlatego przed przystąpieniem do zabiegu zawsze ocenia się ogólny stan pacjenta. Bezpośrednio po przeprowadzeniu zabiegu warto unikać jedzenia i picia przez okres do dwóch godzin. Chcąc utrzymać jak najdłużej efekty estetyczne warto przez pierwszą dobę zastosować tak zwaną białą dietę. Higienizacja zębów pozwala na zabezpieczenie zębów i dziąseł przed działaniem bakterii, przez co jest mniejsze ryzyko wystąpienia próchnicy. Wzmocnione szkliwo jest bardziej odporne na uszkodzenia. Dużą zaletą ze strony wizualnej jest drobna korekta jeśli chodzi o kolor. Niekiedy wykonanie higienizacji jest wystarczające i nie trzeba przeprowadzać zabiegu wybielania zębów.
Skaling
Każdy marzy o tym, aby posiadać piękne i białe zęby. Uśmiechanie się bez skrępowania jest dużym przywilejem, dlatego ludzie poświęcają często sporo pieniędzy, aby osiągnąć zamierzony efekt. Problemem z jakim najczęściej można się spotkać jest osad, który powoduje, że zęby nie prezentują się estetycznie, a co gorsze zjawisko to może prowadzić także do rozwijania się chorób jamy ustnej. W takich przypadkach samo szczotkowanie zębów może okazać się niewystarczające i potrzeba wybrać profesjonalne metody oczyszczania zębów. Przykładem takiego zabiegu jest skaling, który polega na eliminacji nagromadzonego kamienia nazębnego. Cechą charakterystyczną tego osadu jest jego występowanie w okolicy szyjek zębowych oraz dziąseł, co jest środowiskiem do rozwijania się bakterii. W naszym gabinecie zabieg ten wykonywany jest przy użyciu profesjonalnego sprzętu – skalera ultradźwiękowego. Pacjent nie jest narażony na ból podczas wykonywania skalingu. U niektórych pacjentów może pojawić się delikatne krwawienie, które w przeciągu pierwszych godzin po zabiegu ustępuje.
Piaskowanie
Nasi specjaliści zalecają, aby zabieg ten stanowił uzupełnienie skalingu. Połączenie tych dwóch metod daje najlepsze efekty zarówno pod kątem wizualnym jak również profilaktycznym. Piaskowanie służy do usuwania osadów oraz przebarwień powstałych w wyniku picia kawy czy herbaty. Do przeprowadzenia zabiegu wykorzystuje się specjalną piaskarkę, a także potocznie określany piasek do zębów. O skuteczności tej metody decyduje strumień ciśnienia wody połączony z środkiem ,który kierowany jest na uzębienie pacjenta. Umożliwia to szybkie pozbycie się osadów i osiągnięcie oczekiwanego efektu. W trakcie zabiegu nie powinien pojawiać się dyskomfort ani ból.
Polishing
Jest to zabieg, który może stanowić trzeci krok w higienizacji zębów. Charakteryzuje się działaniem polerującym, a podczas jego wykonywania lekarze stosują specjalne pasty polerskie, które posiadają różną ścieralność, a także przeprowadzają polerowanie przy użyciu gumek oraz szczotek w dedykowanych kształtach. Efektem jest minimalizacja ryzyka pojawienia się kamienia nazębnego, a także zabezpieczenie przed dostawaniem się zanieczyszczeń w powierzchniach między zębowych. Zabieg jest bezbolesny, a pacjent po jego zakończeniu może cieszyć się czystą, gładką powierzchnią zębów.
Fluoryzacja
Fluoryzacja jest zabiegiem znanym przez każdego z okresu szkolnego w ramach profilaktyki stomatologicznej. Podstawowym składnikiem stosowanym podczas procesu jest fluor, który jest pierwiastkiem mającym spore właściwości wzmacniające szkliwo, dzięki czemu łatwiej chronić się przed próchnicą. W naszym gabinecie wykonuje się profesjonalny zabieg na oczyszczone wcześniej zęby, aby osiągnąć zamierzony efekt. Preparat zawierający fluor może występować na przykład w postaci pianki, którą umieszcza się w jamie ustnej na kilka minut. Jest to czas podczas którego fluor wnika w zęby zabezpieczając je przed szkodliwym działaniem kwasów wytwarzanych przez bakterie. Zabieg polecany jest u wszystkich osób, a szczególnym wskazaniem są skłonności do próchnicy, ubytków, a także problemów z nadwrażliwością zębów. Przyjmuje się, że fluoryzacja powinna być wykonywana cyklicznie – co pół roku.