Chirurgia jest dziedziną stomatologiczną, podczas której wykorzystuje się leczenie operacyjne, aby wyeliminować dolegliwości zarówno w jamie ustnej oraz okolicach. Klinika Platinum realizuje zabiegi w znieczuleniu, dlatego też nasi pacjenci nie są narażeni na ból oraz nadmierny dyskomfort. Spora ingerencja powoduje, że okres rekonwalescencji po zabiegu może trwać nawet do kilku godzin. Nasi specjaliści wykorzystują nowoczesne techniki, a także sprzęt, dzięki czemu osiąga się efekt precyzyjny likwidując tym samym wszystkie dotychczasowe dolegliwości. Często do poprawnej analizy stanu chorobowego wykorzystywany jest najnowszej generacji aparat rentgenowski pozwalający pogłębić diagnostykę.

W naszych gabinetach przeprowadzamy poniższe zabiegi:

  • ekstrakcja zębów zatrzymanych
  • resekcje
  • podcinanie wędzidełek
  • kiretaże
  • chirurgiczna ekstrakcja ósemek
  • regeneracja wyrostków zębodołowych
  • podnoszenie dna zatoki szczękowej
  • chirurgiczne leczenie chorób przyzębia

Zapisz się na wizytę

Kiretaż

Kiretaż to zabieg przeznaczony dla osób zmagających się z problemami dziąseł, które mogą prowadzić do niestabilności zębów. Kiretaż wykonuje się w kieszonkach dziąseł w przypadku zapalenia dziąseł. Często samo usunięcie kamienia nazębnego nie wystarczy i trzeba wykonać rzetelny zabieg stomatologiczny.

Po kiretażu kieszonka dziąsłowa spłynie się, co zmniejszy ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Brak reakcji pacjenta na zmiany może spowodować, że zęby zaczną się rozluźniać, a następnie wypadać. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Podczas zabiegu lekarz usuwa biofilm tkankowy i bakteryjny z obszaru objętego stanem zapalnym. Korzeń zęba i płytka nazębna zostają oczyszczone. Efektem jest usunięcie stanu zapalnego, a na oczyszczonym obszarze pojawia się nowy nabłonek. Nasi lekarze wykonują dwa rodzaje kiretażu:

  • kiretaż zamknięty – nie wymaga podcinania dziąseł i odklejania płatka śluzówkowego, gdyż zabieg przeprowadzany jest na głębokości do 5 mm, podczas gdy lekarz czyści zainfekowaną kieszonkę dziąseł
  • kiretaż otwarty – wskazaniem do tego zabiegu jest kieszonka dziąsła większa niż 5 mm. W takich przypadkach konieczne jest wykonanie nacięcia, aby dotrzeć do głębszych tkanek. Po oczyszczeniu korzenia i tkanki rana zostaje zszyta.
Chirurgia

Usunięcie zęba zatrzymanego

Chirurgiczne usunięcie zatrzymanych zębów jest procedurą bardziej skomplikowaną niż standardowe usuwanie. Wynika to głównie z tego, że zęby siatkówki często są niewidoczne, dlatego konieczne jest przeanalizowanie tego stanu, następnie dotarcie do elementu uzębienia, odsłonięcie go, a następnie jego usunięcie.W takich przypadkach sam proces ekstrakcji wymaga od lekarzy użycia specjalnych narzędzi, a także pełnej koncentracji. Trzecie trzonowce, czyli „ósemki” oraz zęby dodatkowe (występujące w nadmiarze) to najczęściej zęby retinizowane. Bezpośrednim wskazaniem do wykonania takiego zabiegu jest niewłaściwy kierunek wzrostu, ucisk na inne zęby, powtarzające się procesy zapalne, głęboka próchnica, ból oraz zalecenia ortodonty lub ortopedy. Podczas zabiegu lekarze ostrożnie podchodzą do obszarów tkanek, jednak pacjent może odczuwać lekki ucisk wokół usuwanego zęba. Ze względu na to, że chirurgiczne usunięcie zębów zatrzymanych niesie ze sobą ryzyko powikłań, bardzo ważne jest, aby pacjenci traktowali okres rekonwalescencji ze szczególną powagą.

Chirurgia

Zalecenia po ekstrakcji zęba

Po ekstrakcji zęba zaleca się:

  • powstrzymać się od jedzenia przez 2 godziny po zabiegu, a najlepiej do końca znieczulenia
  • powstrzymać się od używania substancji biologicznie czynnych – alkoholu, palenia wyrobów tytoniowych – przez 2 tygodnie
  • dokładnie oczyść obszar usuniętego zęba, aby nie wywołać stanu zapalnego lub krwawienia
  • odmówić nadmiernego wysiłku fizycznego w ciągu pierwszych 10-14 dni
  • jeśli przepisano antybiotyki lub środki przeciwbólowe, postępuj zgodnie z zaleceniami.

Drętwienie twarzy w wyniku znieczulenia jest zjawiskiem naturalnym, które pojawia się bezpośrednio po zabiegu oraz w pierwszych godzinach po jego zakończeniu. Możliwe są lekkie krwawienia i obrzęki, które powinny zniknąć w ciągu pierwszego dnia. W przypadku niepokojących, rozległych zmian lub stanów zapalnych należy skonsultować się z lekarzem.

Przestrzeganie zaleceń specjalistów ma ogromny wpływ na proces i szybkość gojenia się ran.

Chirurgia

Podniesienie dna zatoki szczękowej

Lifting zatok to bardzo skuteczna metoda, stosowana w przygotowaniu do leczenia implantologicznego. Wykonanie zabiegu zapobiega przekłuciu zatoki przez wprowadzone implanty. Rozwiązanie to stosuje się w przypadku niedostatecznej ilości tkanki kostnej. Jej efektem jest stworzenie stabilnej przestrzeni do instalacji implantów. To jedyna szansa dla tych, którzy utracili kość z powodu wieloletnich braków zębowych i mają przeciwwskazania do implantacji z powodu obniżonej zatoki szczękowej.

Istnieją dwa sposoby na podniesienie dna zatoki szczękowej:

  • metoda otwarta, która odnosi się do procesu bardziej złożonego, ponieważ wymaga od lekarza wykonania otworu w wyrostku zębodołowym, przez który wprowadzany jest materiał zastępujący kość i umieszczany pod błoną śluzową dna zatoki. Ta metoda leczenia jest stosowana, gdy kość pacjenta jest mniejsza niż 6 mm. Zabieg o takim charakterze pozwala podnieść zatokę bardziej niż w przypadku metody zamkniętej
  • metodę zamkniętą stosuje się u pacjentów, którzy potrzebują podnieść dno zatoki maksymalnie o 3 mm. Lekarz unosi błonę śluzową i umieszcza materiał kostny. Ze względu na brak nacięć etap gojenia zajmuje znacznie mniej czasu.

Na podstawie wykonanych zdjęć lekarz prowadzący podejmuje decyzję o wyborze metody. Zabieg odbywa się w znieczuleniu, a pacjent po zabiegu musi przestrzegać następujących zaleceń: nie zdejmować bandaża przez godzinę, chłodzić leczony obszar kompresami, unikać palenia pierwszego dnia, odmawiać pokarmów stałych przez miesiąc oraz, jeśli to możliwe, ogranicz aktywność fizyczną przez 14 dni. Wpłynie to na szybszą regenerację i gojenie się rany.

Zarezerwuj wizytę

Chirurgia